Автор – Юнус Емре; Формат в мм – 150х215;
Подвързия – твърда;
Година – 2017; страници 128

Капката, която стана океанът

Когато песните-поеми на Юнус Емре се разпространили сред провинциалните турци в Анатолия през четиринадесети век, турският език, вече богат на идиоми и вокална хармония, започнал да изразява по-дълбоката природа на човешкия дух.

Един необразован селянин със скромен речник от може би няколко хиляди думи, изразил истините, които били от облаcтта на класическия арабски и персийски език.

Един велик поет помогнал на народа си да изкаже това, което не е могъл преди.

Докато много от неговите съвременници имитирали персийски и арабски форми и заимствали техните речници, Юнус пеел на езика на обикновения човек и използвал по-прости поетични форми.

Среща на Юнус Емре и Мевляна Джеляледдин Руми

Разказва се за една среща между Джеляледдин Руми
и Юнус Емре, която илюстрира разликата между двамата. Юнус се запознал с шестте книги на шедьовъра на Руми, Месневите, и бил попитан какво мисли за тях. „Малко е дълго. Аз бих го написал различно.“
„О, как така?“ попитал Джеляледдин.
„Бих написал: Аз дойдох от вечността, облякох се
с кожа и кости и се нарекох ‘Юнус‘.“

Както разказва историята, Юнус бил изпратен от хората от неговото село да вземе малко зърно от текето, или духовен център, на Хаджи Бекташ. Великият шейх обаче предчувствал приближаването на Юнус и казал на своя пазач на вратата да поздрави Юнус и да го попита дали би искал зърно или „барака“ (духовна сила). Юнус, момче овчар, никога не бил чувал тази дума „барака“ преди, затова попитал дали барака ще заеме толкова място и ще тежи толкова колкото зърно. Казват му, че барака ще заеме много малко място, но той си спомня, че селото му го е изпратило да вземе зърно, и затова държи здраво на своята първоначална молба. По пътя обратно до селото си Юнус първо е много щастлив, но после започва да има някои съмнения дали е постъпил правилно. Хаджи Бекташ в крайна сметка е един много щедър човек и не изглеждало някой да е бил засегнат от избора на Юнус. Може би тази барака е нещо много ценно, като злато. На половина от пътешествието си, Юнус решава, че вероятно е направил грешка и трябва да се върне и да разпита отново за барака. Когато се връща обаче, му казват, че неговата част от барака е била изпратена при Таптук Емре, друг бекташи шейх, предопределен да стане водач на Юнус по Пътя.